Pomosty Literackie, Krzysztof Rudowski,

Pomosty Literackie, Krzysztof Rudowski,

Zapraszamy na Pomosty literackie - Spotkanie nr 5

Udostępnij

Księgarnia Wratislavia oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie autorskie, piąte z cyklu „Pomosty literackie”, które odbędzie się 5 października (w czwartek) o godzinie 18 w Księgarni Wratislawia (plac Legionów 14, Wrocław).

Gościem wieczoru będzie wrocławski pisarz Krzysztof Rudowski. Spotkanie poprowadzi Gabriel Leonard Kamiński. W drugiej części spotkania jego uczestnicy przypomną sylwetkę i twórczość wrocławskiej pisarki, Jadwigi Skotnickiej, zmarłej w 1992 roku.

                                                                                            

Krzysztof Rudowski – ur. 1960 r., prozaik, poeta, dramaturg. Zadebiutował w roku 2000 powieścią „Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach” (wznowienie 2007), będącą prozą poetycką o licznych odniesieniach literackich i filozoficznych, której tłem są ukazane z topograficzną dokładnością Tatry. Jest autorem odkrywczego dramatu pt. „Czat” (publikacja „Dialog” i wyd. słowo/obraz terytoria), diagnozującego świat wirtualny u zarania ery internetowej. Utwór zrealizowano jako słuchowisko radiowe (wyróżnione na festiwalu Dwa Teatry) oraz przeniesiono na deski sceniczne w krakowskim Teatrze Współczesnym (w obsadzie m.in. Danuta Stenka i Jan Peszek). W powieści z roku 2005 „Powrót” (wyd. Twój Styl) na podstawie losów polskich emigrantów zarobkowych, żyjących w świecie pozbawionym już granic, autor ukazuje trwałą przepaść między Wschodem i Zachodem, jaka wciąż tkwi w mentalności obywateli naszej części Europy. W roku 2009 zostało wydane najobszerniejsze dzieło Krzysztofa Rudowskiego „Rękopis zapodziany w Saragossie” (wyd. Zysk i S-ka) – nawiązujące do niezwykłej powieści Jana Potockiego, która od 200 lat zapładnia naszą wyobraźnię. W szkatułkowym tekście znajdujemy liczne nawiązania do innych utworów z nurtu fantastyki literackiej, autorstwa Tomasza Manna, Michała Bułhakowa, Borisa Viana czy J. L. Borgesa. Autor publikował również poezję i krótkie formy prozatorskie w „Twórczości”, „Odrze” i „Akcencie”. Ponadto wydał: „Punkt obserwacyjny” (2008), „Nowele dwukrotne” (2011), „Trzydziestolecie” (2012).

                                                                                             

jadwiga Skotnicka (ur. 1926, zm. 1992) urodziła się w Tarnopolu. Od 1948 roku mieszkała we Wrocławiu, gdzie zdała maturę i ukończyła studia polonistyczne. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako redaktorka Polskiego Radia we Wrocławiu. Napisała ponad sto słuchowisk radiowych zrealizowanych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Szwajcarii i ZSRR) oraz przygotowała wiele adaptacji, wśród których warto wymienić „Sławę i chwałę” czy „Cichy Don”. Tworzyła cykliczne felietony i reportaże radiowe. W roku 1972 została wyróżniona „Złotym Mikrofonem”. Poza radiem istotnym elementem jej twórczości były małe formy prozatorskie, w których osiągnęła prawdziwe mistrzostwo. Opublikowała kilka zbiorów opowiadań – „Pani Ptasia i inni”, „Mgła”, „Mandarynki o czwartej nad ranem”, „Strachy na wróble”, Ptak z tamtej strony szyby” (słuchowiska) – w najlepszych krajowych wydawnictwach (m.in. w Wydawnictwie Literackim). Te miniatury stanowią kapitalny obraz ówczesnej rzeczywistości, mówiąc o okresie powojennym – a przede wszystkim czasie małej stabilizacji – o wiele więcej niż najlepsze opracowania historyczne. Autorka popisała się w nich wyjątkowym darem obserwacji i czymś, o czym dzisiejsi prozaicy powoli zapominają: świetnymi, wartkimi dialogami. Przede wszystkim jest to jednak doskonała robota literacka.

 

Więcej o projekcie „Pomosty literackie” na podstronie: http://pisarze.wroclaw.pl/?page_id=1766

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się