Seminarium poświęcone literaturze polskiej w Bibliotece Miejskiej Brakja Miladinovci w Skopje

Seminarium poświęcone literaturze polskiej w Bibliotece Miejskiej Brakja Miladinovci w Skopje

Seminarium poświęcone literaturze polskiej w Bibliotece Miejskiej Brakja Miladinovci w Skopje

Udostępnij

27 lutego Ambasada RP w Skopje zorganizowała seminarium dla macedońskich bibliotekarzy poświęcone literaturze polskiej, a w szczególności tytułom i autorom podarowanej kolekcji w ramach projektu „Polska Półka. Literatura polska w macedońskich bibliotekach”. Wykłady i prezentacje prowadziły literaturoznawczynie i tłumaczki z Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Skopje, a także Katarzyna Humeniuk z Instytutu Książki.

Seminarium dla bibliotekarzy odbyło się w Bibliotece Brakja Miladinovci, która jest partnerem przedsięwzięcia, i stanowiło drugi etap macedońskiej odsłony projektu „Polska półka”. Projekt Instytutu Książki i Ambasady RP w Skopje ma na celu popularyzację polskiego dorobku literackiego wśród tamtejszych czytelników.

Po powitaniu uczestników przez Ambasadora RP w Macedonii Północnej Krzysztofa Grzelczyka i wprowadzeniu przez dyrektorkę biblioteki Snezanę Stojcevską, wykłady poprowadziły prof. Lidija Tanuševska, prof. Jasminka Delova-Siljanova oraz prof. Vesna Mojsova-Čepiševska z Wydziału Slawistyki Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Skopje. O programach promocji czytelnictwa MKiDN w Polsce opowiadała Katarzyna Humeniuk, zaś o różnych formach promocji w bibliotekach – Jolanta Grzelczyk. Każdy z uczestników otrzymał certyfikaty uczestnictwa w seminarium, a także zestaw promocyjny przygotowany przez Ambasadę RP do projektu Polska Półka.

Kolejnym elementem działań promujących polską literaturę w Macedonii Północnej będzie majowy Miesiąc Literatury Polskiej w bibliotekach, w ramach którego m.in. gościć będą na spotkaniach pisarze z Polski.

***

Projekt „Polska Półka” narodził się w 2017 roku w Wielkiej Brytanii z inicjatywy Ambasady Polskiej w Londynie we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej i Instytutem Książki. Ma on na celu dotarcie z literaturą polską do czytelnika - obcojęzycznego i polskiego - w różnych krajach świata dzięki miejscowym bibliotekom publicznym, propagowanie wiedzy o Polsce, polskiej kulturze i historii, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski. W 2019 roku z inicjatywy Instytutu Książki „polskie półki” pojawiły się w bibliotekach na nowojorskim Brooklynie i w Filadelfii. Macedonia jest czwartym krajem, w którym Instytut Książki wdraża projekt we współpracy z polską dyplomacją i miejscowymi partnerami społecznymi i samorządowymi.

Galeria zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się