Recenzja

Diady Kliki Gangi

"Diady Kliki Gangi. Młodzież nieprzystosowana społecznie w perspektywie współczesnej pedagogiki resocjalizacyjnej", to według mnie przełomowa praca Krzysztofa Sawickiego, adiunkta w katedrze pedagogiki specjalnej, na wydziale pedagogiki i resocjalizacji. I  wielu innych zespołach pracujących nad nieprzystosowaną społecznie młodzieżą. Rozpatruje wszystkie związane z tym problemy  w perspektywie stale rozwijającej się dziedziny nauki jaką jest właśnie pedagogika resocjalizacyjna.

Praca dr Krzysztofa Sawickiego, to kolejna ważna książka wydana przez Oficynę Wydawniczą Impuls  z Krakowa. Wydawane przez tę oficynę prace naukowe, monograficzne, opracowania popularnonaukowe przeważnie dotykają spraw ważnych. Z jednej strony pojawiają się tu książki w serii „w przestrzeni niepełnosprawności, takie jak Krystyny Moczia, "Edukacyjno terapeutyczna podroż w jedną stronę", gdzie omawiane są szeroko problemy niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych intelektualnie. Z drugiej zaś strony ukazuje się praca taka jak Krzysztofa Sawickiego "Diady, kliki, gangi" poruszająca niezwykle ważkie sprawy i problemy  młodzieży nieprzystosowanej społecznie. Są one, ku mojemu ubolewaniu wciąż aktualne, a związane z nimi dylematy narastają stając się sprawą społecznie niezmniernie ważną. Właściwie można by rzec, iż  świat idący z postępem, w którym przyszło nam żyć coraz mocniej uwypuklił nie tylko te problemy ujmując je właśnie w  perspektywie pedagogiki resocjalizacyjnej, ale także w aspekcie readaptacji oraz reintegracji.

Jestem wręcz przekonany, iż książka ta może stanowić doskonały punkt wyjściowy do dalszych badan nad prezentowanym tu przedmiotem dociekań. Może być też doskonałym podręcznikiem akademicki dla studentów pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagogiki specjalnej wychowawców ośrodków poprawczych. Może być pomocna również dla tych, którzy zajmują się młodzieżą nieprzystosowaną sp;ołecznie. Nie umiejącą odnaleźć się w życiu. Zwykle powodem tego zagubienią są nieraz rożne, bardzo złożone okoliczności. Ma na to wpływ wiele różnorodnych czynników, nie zawsze zależnych od młodego człowieka.

Trzeba raz jeszcze pochwalić Oficynę Wydawniczą Impuls, iż wydaje książki pod każdym względem odznaczające się wysokim poziomem merytorycznym. Opublikowana przez Impuls ydana przez praca doktora Krzysztofa Sawickiego spełnia  merytoryczne kryteria publikacji powszechnie uznawanej przez grono naukowców i ekspertów z rożnych dziedzin za dzieło sensu stricto naukowe. Odznacza się także tym, iż napisana jest prostym i nader interesującym językiem. Posiada wysoki stopień erudycji i stanowi swoisty oryginalny wkład dr Sawickiego w  szeroko prezentowany przez niego problem badawczy - młodzieży nieprzystosowanej społecznie. Praca ilustrowana jest wieloma szczegółowymi tabelami opatrzona wynikami  badaniami.  Opatrzona jest w bogatę bibliografię przedmiotową, zarówno polską jak i zagraniczną. Co dodatkowo atrakcyjnia jej badawczo merytoryczny przekaz podnosząc jednioczesnie w oczach recenzentów status wydawnictwa, które zdecydowało się ją wydać.

Jestem absolutnie przekonany o tym, iż książkę tą można polecić zarówno naukowcom, studentom, jak i ekspertom od lat zajmującym się problemami młodzieży nieprzystosowanej,
jak tym, którzy po prostu chcieliby odróżnić diadę od kliki czy gangu? Książka ta z pewnością pomoże to zrobić w sposób wysoce profesjonalny i zadowalający.

Marcin Antoniak

Recenzowana książka

  • Tytuł: Diady Kliki Gangi
  • Podtytuł: Młodzież nieprzystosowana społecznie w świetle wspułczesnej pedagogiki resocjalizacyjnej
  • Seria/cykl: Resocjalizacja, prawo
  • ISBN: 978-83-8095-336-9
  • EAN13: 9788380953369
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 276
  • Format: 17.6×25.0 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Krzysztof Sawicki
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
    • Wydawca: Oficyna wydawnicza IMPULS
    • Miejsce wydania: Kraków

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się