Odszedł Ludwik Flaszen

Odszedł Ludwik Flaszen

Odszedł Ludwik Flaszen

Udostępnij

24 października 2020 w wieku 90 lat zmarł w Paryżu Ludwik Flaszen, współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium - poinformował w poniedziałek Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Jak przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Katarzyna Spychała, Ludwik Flaszen zmarł w sobotę w Paryżu.

Ludwik Flaszen urodził się w 1930 r. w Krakowie. Jako krytyk debiutował w 1948 r. na łamach „Przekroju”. Należał do tzw. krakowskiej szkoły krytyków. W latach 1951-1956 związał się z tygodnikiem „Życie Literackie”, w którym prowadził rubrykę „Z notatnika szalonego recenzenta”, publikował również w „Przekroju”, „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”.

W 1957 r. zastąpił Sławomira Mrożka w fotelu recenzenckim krakowskiego dziennika „Echo Krakowa”. „Za sprawą zjadliwego tonu zyskał w środowisku krakowskim przydomek »Robespierre«. Regularnie publikował również na łamach »Współczesności« oraz »Przeglądu Kulturalnego«. Pisywał zarówno o głównym nurcie teatralnym, premierach krakowskich teatrów Słowackiego i Starego, jak i poczynaniach środowisk wywodzących się z awangardy, np. teatru Cricot II Kantora czy Teatru 38 Waldemara Krygiera” - pisze o działalności literackiej Flaszena Instytut Grotowskiego.

W 1959 r. wraz Jerzym Grotowskim, jako kierownik literacki, prowadził Teatr 13 Rzędów. Był współzałożycielem Teatru Laboratorium; w latach osiemdziesiątych XX w. był jego dyrektorem. Po samorozwiązaniu tego zespołu zamieszkał w Paryżu.

Flaszen prowadził doświadczenia parateatralne oraz warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. W 1989 r. zadebiutował jako reżyser, realizując w Theatre La Chamaille w Nantes we współpracy z Claudine Hunault spektakl „Marzyciele”, do którego napisał scenariusz, i w którym wystąpił. W latach 90. współpracował m.in. z Teatro Libero z Palermo. W Polsce jako reżyser zadebiutował w 1995 r., przygotowując spektakl „Biesy albo mały Plutarch” na podstawie Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie.

Flaszen jest autorem kilku książek - „Cyrograf”, „Teatr skazany na magię” oraz „Grotowski & Company”.

W 2000 r. Flaszen został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 r. złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest doktorem honorowym Uniwersytetu w Turynie.

W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego działa Czytelnia im. Ludwika Flaszena, w której znajduje się księgozbiór Ludwika Flaszena liczący ponad 6 tys. woluminów.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się